Dlaczego mając własną serwerownię, warto skorzystać z usługi kolokacji serwerów?

Dlaczego mając własną serwerownię, warto skorzystać z usługi kolokacji serwerów?

Coraz więcej firm zaczyna rozważać alternatywę w postaci kolokacji serwerów, mimo że posiadanie własnej serwerowni wydaje się wystarczające. Czym różnią się te formy przechowywania danych? Jakie są korzyści płynące z wykorzystania usług kolokacji, nawet dla małych firm? Czy posiadanie własnej serwerowni wyklucza możliwość korzystania z kolokacji?

Kolokacja serwerów a własna serwerownia – czym się różnią?

Własna serwerownia to zwykle zbiór serwerów, które firma utrzymuje we własnym budynku lub wynajętym lokalu na wyłączność. Zarządzanie własną serwerownią zwykle jest kosztowne: wymaga znacznych nakładów finansowych na sprzęt, infrastrukturę oraz personel IT.

Z kolei kolokacja serwerów polega na przechowywaniu serwerów w serwerowni należącej do zewnętrznego dostawcy usług. Firma korzysta z infrastruktury dostawcy, który jest odpowiedzialny za stworzenie przestrzeni dostosowanej do przechowywania tego typu sprzętów. Dodatkowo dostawca może zapewnić wsparcie ekspertów – a więc odciążyć firmowy dział IT.

Zalety kolokacji serwerów – nie tylko dla dużych firm!

Warto podkreślić, że korzyści wynikające z kolokacji serwerów nie są zarezerwowane tylko dla dużych firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa również mogą czerpać zyski z tej formy przechowywania danych:

  1. Oszczędność kosztów: niezależnie od wielkości firmy kolokacja pozwala na wynajęcie tylko tyle przestrzeni, ile jest potrzebne, eliminując konieczność inwestowania w budowę i utrzymanie własnej serwerowni.
  2. Profesjonalna infrastruktura: dostawcy zapewniają wysoką jakość obsługi — systemy zabezpieczeń, zasilanie awaryjne oraz ochronę przed awariami. Dzięki temu firmy mogą mieć pewność, że ich dane są przechowywane w bezpiecznych i stabilnych warunkach, niezależnie od swojej wielkości czy branży.
  3. Skalowalność: kolokacja serwerów umożliwia elastyczne dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb biznesowych. Bez względu na to, czy firma potrzebuje większej przestrzeni dyskowej, czy większej przepustowości sieciowej. Dla małych firm oznacza to możliwość płynnego rozwoju bez konieczności natychmiastowych inwestycji w nowy sprzęt czy infrastrukturę.

Własna serwerownia i kolokacja – czy muszą się wykluczać?

Posiadanie własnej serwerowni nie musi oznaczać rezygnacji z usług kolokacji. W rzeczywistości firmy nieraz decydują się na połączenie obu rozwiązań. Jeśli od lat utrzymujesz własną niewielką serwerownię i nie chcesz się jej pozbywać, ale potrzebujesz dodatkowych serwerów – ich kolokacja u zewnętrznego dostawcy to doskonały pomysł. Dzięki temu unikniesz wysokich kosztów rozbudowy własnego serwera, a jednocześnie zadecydujesz, które dane wolisz przechowywać w prywatnych zasobach, a które na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że – wbrew pozorom – dane przechowywane w ramach kolokacji mogą być lepiej zabezpieczone niż te przechowywane we własnej serwerowni.

Usługa kolokacji serwerów Netii oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm, zapewniając im bezpieczeństwo, skalowalność oraz odciążenie działu IT. W obiektach data center Netii zastosowano zaawansowane systemy zabezpieczeń i redundancję zasilania, co gwarantuje stałą dostępność zasobów nawet w sytuacjach awaryjnych. Dzięki elastycznej wielkości przestrzeni kolokacyjnej firmy mogą dostosowywać swoje potrzeby do zmieniających się warunków biznesowych, unikając ryzyka przeinwestowania.

Dodatkowo usługa kolokacji pozwala na odciążenie działu IT, umożliwiając zespołowi skupienie się na strategicznych projektach rozwojowych, podczas gdy eksperci z Netii zajmują się modernizacją i utrzymaniem infrastruktury.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij