bezpieczeństwo w IT

Jak chronić poufne dane przez system IT?

Każda firma, nawet niewielka, powinna być chroniona przed zagrożeniami, które tak naprawdę czekają na nią na każdym kroku. Wydaje się, że systemy operacyjne co do zasady są chronione przed atakami. Ale tak nie jest. Według branży Eco 1/5 niemieckich firm ma w ciągu roku jeden poważny incydent związany z bezpieczeństwem IT. 60% małych firm z Polski, które doświadczyło ataków IT bankrutuje w ciągu pół roku od ataku. Dziś zastanowimy się więc, jak chronić poufne dane przez system IT.

Bezpieczeństwo i ochrona danych – o czym należy pamiętać?

Cyberataki są codziennością i wbrew pozorom dotyczą nie tylko dużych, osiągających olbrzymie zyski korporacji. Na ataki narażone są również małe firmy, które bardzo często padają ofiarą cyberprzestępców. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że cyberprzestępcy nie próżnują i ciągle szukają możliwości ataku, jednocześnie ulepszając swoje metody. Dlatego tak naprawdę nie ma 100% formy ochrony przed takimi atakami. Na pewno ostrożność jest jak najbardziej wskazana, bo tylko wtedy można w optymalny sposób dbać o swoje bezpieczeństwo. Bardzo dużą rolę w pomocy i informowaniu o zagrożeniach mogą pełnić specjaliści, a dokładnie firmy IT we Wrocławiu. Rzeczywiście dzięki nim możecie zyskać solidną ochronę. Wasi pracownicy zostaną przeszkoleni, dowiedzą się też o zagrożeniach jakie czekają w sieci. Są to choćby niebezpieczne oprogramowania czy też załączniki. Niestety bardzo łatwo dać się oszukać, a to z kolei wiąże się z wysokimi kosztami. Dlatego też pracownicy w żadnym wypadku nie powinni wykorzystywać firmowych sprzętów do celów prywatnych.

Jakie procesy zabezpieczeń pomagają chronić poufne dane?

W sieci bardzo często wykorzystuje się poufne dane do celów przestępczych. Stąd też należy szczególnie je chronić tak, aby nie doszło do ich wycieku. W innym przypadku niestety trzeba liczyć się z tym, że straty dla firmy nie tylko finansowe, ale i dotyczące renomy będą bardzo wysokie. Firmy muszą więc zabezpieczać swoje oprogramowania i systemy operacyjne, jednocześnie w procesorach PRO stosuje się dodatkową ochronę i zabezpieczenia. Wielu hakerów bierze za cel właśnie dane poufne, które rzeczywiście nie są właściwie chronione. Dlatego należy zabezpieczyć sprzęty i odizolować krytyczne procesy dla lepszej ochrony całej platformy. Procesor z funkcjami zabezpieczeń może uwierzytelnić oprogramowanie sprzętowe załadowane podczas uruchamiania. Dlatego tak ważne jest stosowanie ochrony zarówno na poziomie komponentów, jak i całego oprogramowania.

Ryzyko ataków cold boot

Dane systemowe czy inne dane poufne są miejscami częstych ataków. Bardzo często dochodzi nie tylko do przejęcia danych, ale też kradzieży sprzętów. Wiele informacji systemowych przechowywanych jest w pamięci DRAM i mają postać niezaszyfrowaną. Dlatego też atakujący mogą bardzo szybko zresetować system i przejąć dane. Niestety samo szyfrowanie dysku twardego nie zapobiega atakom typu cold boot. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wyłączenie komputera, ale można stosować również dodatkową warstwę zabezpieczeń komputera, choćby w formie zintegrowanego kompresora zabezpieczeń ASP. Zaszyfrowana pamięć systemowa blokuje dostęp niepożądanych osób, jednocześnie trzeba wiedzieć, że kodowanie odbywa się bezpośrednio w kontrolerach pamięci, w układzie scalonym za pomocą losowego klucza. Atakujący nie są więc w stanie odczytać pamięci systemowej i uzyskać dostępu do ważnych danych.

Mała rzecz a duży efekt – dobre oprogramowanie antywirusowe

Małe rzeczy potrafią dać duże efekty i tak jest w przypadku choćby oprogramowania antywirusowego. Należy wybierać wysokiej jakości oprogramowania i na pewno nie są to wersje darmowe. Dodatkowo regularnie trzeba przeskanować poszczególne pliki i rzeczywiście najlepiej postawić na wysokiej jakości płatne oprogramowania, które posiadają funkcje choćby firewall czy usługę VPN. Dodatkowo możecie zyskać usługę skanowania linków i stron internetowych, co rzeczywiście pozwala na ochronę mienia i danych. Wprowadzając nasze rady rzeczywiście możecie zyskać dobrą ochronę. Z drugiej strony nadal musicie pamiętać o ostrożności, gdyż dzięki temu możecie dobrze chronić swoje dane i dane klientów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij