Jak przestać żyć od pierwszego

Jak przestać żyć od pierwszego do pierwszego?

Nie da się ukryć, że choć zachowanie stabilności i płynności finansowej od zawsze było naszym priorytetem, to jednak osiągnięcie tego celu jest niezwykle trudne. Tak naprawdę, dość szybko przekonuje się o tym absolutnie każda, dorosła osoba. Często bowiem nie umiejąc zapanować nad własnym budżetem, żyjemy od pierwszego do pierwszego. Zaciągamy również kredyty w banku i prosimy znajomych o pożyczki. Oczywiście, dla nikogo z nas nie jest to życie wymarzone. Wobec tego jak przestać żyć od pierwszego do pierwszego i cieszyć się finansową wolnością?

Ogranicz wydatki i mierz swoje siły na zamiary

Problem z naszym własnym budżetem, często wynika z naszej lekkomyślności. Wiele osób, zaraz po otrzymaniu własnej wypłaty, zapomina o kwestii gromadzenia oszczędności i zaczyna kupować wszystko to, co choć nie jest niezbędne, to się nam po prostu podoba lub jest wynikiem chwilowej zachcianki. Jak łatwo się można domyślić, takie zakupy w przypływie chwili i emocji często kończą się tym, że pod koniec miesiąca nasz portfel zaczyna świecić pustkami, a my poszukujemy dodatkowej gotówki wśród rodziny oraz przyjaciół. Sytuacja jest o tyle krępująca, że przy odrobinie rozwagi i zdroworozsądkowego myślenia, możemy takiej sytuacji zapobiec w wyjątkowo prosty sposób. Jeśli więc zależy nam na tym, by przestać żyć od pierwszego do pierwszego, starajmy się skutecznie rozplanować nasze wydatki. Wobec tego pomocne może się okazać przygotowanie swoistej mapy budżetowej. Warto w niej uwzględnić:

  • miesięczne wydatki na produkty spożywcze;
  • miesięczne wydatki na jedzenie i zabawę na mieście;
  • miesięczne wydatki na ubrania;
  • miesięczne wydatki na inne przyjemności, które w mniejszym lub większym stopni są nam niezbędne;
  • rachunki.

O ile z rachunków zrezygnować się nie da, o tyle warto poddać głębokiej analizie sam fakt, czy wszystkie inne przyjemności, ubrania i częste jedzenie na mieście jest kwestią, bez której nie możemy się obejść. Tak naprawdę, by przestać żyć od pierwszego do pierwszego warto mądrze podejść do swoich własnych wydatków. Z pewnością połowa z nich absolutnie nie jest nam potrzebna, a mimo wszystko pochłania ona większą część naszej wypłaty. Wprowadzenie na początku niewielkich zmian, znacznie pomoże nam odwrócić tę niekorzystną tendencję. Szybko się o tym przekonamy, kiedy z miesiąca na miesiąc nasze oszczędności będą rosły.

Rozważ możliwości inwestycyjne

Nigdy nie było tak, że pieniądze mają zdolność zarabiania na siebie. Tak naprawdę, kiedy już uda się nam zgromadzić pewne oszczędności, powinniśmy się żywo zainteresować tematem inwestycji. Dlaczego? Otóż w XXI wieku jest to jeden z lepszych sposobów na to, by móc pomnożyć swój kapitał i raz na zawsze skończyć z życiem od pierwszego do pierwszego. Tak naprawdę inwestycje to również sposób na to, jak skutecznie pomnażać nasze oszczędności i stworzyć sobie solidne zaplecze finansowe. Za każdym razem więc powinniśmy starać się uzyskać jak najlepszą stopę zwrotu i mądrze lokować nasze oszczędności.

A może czas na własny biznes?

Kolejnym sposobem na to, by przestać żyć od pierwszego do pierwszego jest skoncentrowanie się na rozwoju własnej działalności gospodarczej. W ten prosty sposób staniemy się całkowicie niezależni finansowo i nigdy więcej nie będziemy musieli już prosić o pożyczkę. Choć na rozwój biznesu potrzebny jest wkład finansowy i duża dawka cierpliwości, to jednak jest to jeden z lepszych sposobów na poprawę swojego finansowego stanu. Warto więc się tym zainteresować i przeanalizować swoje możliwości.

1 comment

  1. grzesiek 12 sierpnia, 2022 at 10:35 Odpowiedz

    Wystarczy tak naprawdę sięgnąć dalej niż zazwyczaj. Niektórzy nie potrafią oszczędzać, ani nawet odkładać na czarną godzinę. Według mnie to od tego, jak zarządzamy pieniędzmi zależy, czy uda nam się osiągnąć cel 🙂

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij