Jak oszczędzać pieniądze

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Pieniądze są w dzisiejszych czasach podstawowym środkiem do godnego życia. Ich posiadanie wiąże się nieodzownie z poczuciem bezpieczeństwa, stabilizacji i luksusu. Nic więc dziwnego, że duża część z nas stara się powiększać swoje oszczędności, co nie jest prostym zadaniem, biorąc pod uwagę wysokie ceny wielu produktów i usług. Czy istnieje skuteczny sposób na oszczędzanie pieniędzy? Jak właściwie zarządzać własnymi finansami? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Zaczynamy!. 

Metoda małych kroków

Odpowiedź na pytanie: „jak skutecznie oszczędzać pieniądze?” zawarta jest w metodzie tzw. małych kroków. Systematyczne dziania i wprowadzenie pewnych nawyków i zwyczajów w stylu swojego życia sprawi, że będziemy mogli obserwować wyższe kwoty pozostające na naszym koncie bankowym czy portfelu. Jeśli więc chcemy zacząć oszczędzać swoje pieniądze, powinniśmy przede wszystkim:

  • wydawać mniej na zakupy spożywcze (warto robić rzadziej większe zakupy),
  • ograniczyć wyjścia i spożywanie posiłków na mieście (ceny dań w bistrach czy restauracjach, znacznie przewyższają ich wartość),
  • ograniczyć wydatki związane z rozrywką czy nową garderobą,
  • częściej korzystać z komunikacji miejskiej, hulajnogi czy roweru, w zamian za jazdę autem,
  • zrezygnować z używek (np. papierosy czy alkohol).

Pomimo tego, że początki bywają trudne, oszczędzanie z biegiem czasu „wchodzi nam w krew”, i staje się codziennością. Tak drobne czynności sprawiają, że jesteśmy w stanie wygenerować oszczędności, o których nawet nie marzyliśmy.

Racjonalne gospodarowanie pieniędzmi

By móc skutecznie oszczędzać swoje pieniądze, kluczowe jest podejmowanie racjonalnych decyzji dotyczących zarządzania własnymi środkami finansowymi. Częstym błędem popełnianym przez bardzo wielu z nas, jest lawinowe wydawanie pieniędzy po wpływie środków finansowych na nasze konto. W praktyce oznacza to, że w parę dni po wypłacie, jesteśmy w stanie wydać nawet 60% zarobionych pieniędzy.

Warto więc działać wedle ściśle określonego schematu. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy wykonać wszelakie niezbędne opłaty, spłacić raty kredytu (jeśli go posiadamy), abonamenty za usługi stacjonarne i inne. Następnie należy wypisać wszystkie wydatki, o których wiemy, że będziemy musieli ponieść je w danym czasie (najczęściej jest to dany miesiąc). Po wykonaniu takich obliczeń możemy mniej więcej zorientować się ile wolnych środków finansowych pozostaje do naszej dyspozycji. To dobry moment na podjęcie decyzji o odłożeniu pewnej kwoty pieniędzy na oszczędności. To, ile jesteśmy w stanie oszczędzić, jest kwestią wysoce indywidualną. Dla jednych będzie to 50 zł, 200 zł czy 1000 zł, a dla innych pokaźne sumy pieniężne. Warto spróbować odłożyć jak najbardziej ambitną sumę pieniędzy- w razie konieczności zawsze możemy ją uszczuplić.

Oszczędzanie w „skarpecie”? – postaw na nowoczesne formy oszczędzania gotówki

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, gdzie oszczędzamy swoje pieniądze. Dno szafy czy słynna skarpetka nie są dobrym rozwiązaniem. Najlepszym jest znalezienie dobrze oprocentowanej lokaty bankowej, dzięki której nasze pieniądze cały czas będą „pracować” i generować zwiększanie naszych zasobów. Nawet drobne kwoty wynikające z utrzymywania swoich pieniędzy na lokacie w banku, cały czas są o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem niż całkowicie nieefektywne trzymanie pieniędzy w domu.

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Przede wszystkim wprowadzić do swojego życia regularność oraz kierować się rozsądnym podejmowaniem decyzji finansowych.

1 comment

  1. agata_domoradzka 12 sierpnia, 2022 at 10:25 Odpowiedz

    Żeby zacząć oszczędzać pieniądze, trzeba najpierw przestać je wydawać 😉
    Jak już to opanujecie, reszta jest bardzo prosta.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij