Kiedy kupić mieszkanie

Kiedy warto kupić mieszkanie?

Żyjemy w czasach wysokich rat kredytów uwarunkowanych wysokimi stopami kredytowymi. Dodatkowo ceny mieszkań znajdują się na niewiarygodnie wysokim poziomie, a inflacja powoduje uszczuplenie zawartości naszych portfeli. Za naszą wschodnia granicą toczy się wojna, a przyszłość związana z prawdopodobieństwem wystąpienia recesji jest niepewna. Co zatem robić? Czy to dobry moment na zakup mieszkania? 

Czynniki wpływające na cenę mieszkania 

Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

 • Wartość udzielonych kredytów hipotecznych
 • Poziom stóp procentowych
 • Podaż mieszkań i domów
 • Demografia
 • Wzrost PKB i poziom zatrudnia
 • Ceny nieruchomości w relacji do zarobków

Historia 

Celem zwiększenia perspektywy naszych obserwacji, należy wziąć pod uwagę wykres historyczny cen mieszkań. Na jego podstawie widać pewną zależność między latami 2006-2008, a okresem covidowym. Mianowicie w tym okresie wzrost w tych dwóch przedziałach czasowych był największy. Ceny nieruchomości w sposob spektakularny rosły do rozmiarów nowych rekordów. Mieszkanie kupione przed rokiem 2020, a sprzedane dziś podwoiło swoją wartość. Na tle tego wykresu widać że ceny nieruchomości są równie wysokie co w latach 2006-2008. Wnioskując na podstawie danych historycznych zauważyć można, że po okresie znaczących wzrostów nastąpiły obniżki cen, co również powinno wystąpić na przestrzeni najbliższych lat.

Cel zakupu mieszkania

Ważną kwestią jest określenie celu zakupu mieszkania. Z racji zakupu pod kątem mieszkalnym na potrzeby własnej rodziny, tzw. bytowym należy mieć na uwadze, że mieszkanie kupowane w tej chwili, będzie nam służyło najbliższe kilka lub kilkadziesiąt lat. By przystąpić do analizy mówiącej o opłacalności zakupu lokalu mieszkalnego dziś, musisz podsumować wydatki które posiadasz dziś oraz zdolności kredytowe. Jeśli dysponujesz znaczną częścią oszczędności na zakup nieruchomości, które zostają pochłaniane przez inflację, zastanów się czy pomimo dzisiejszej ceny lokowanie pieniędzy w nieruchomość to zły pomysł. Przelicz, czy płacisz za wynajem i ile Cię on kosztuje.

W wielu przypadkach, przy odpowiednim wkładzie własnym rata kredytu wyjdzie taniej niż wynajmowanie mieszkania na potrzeby rodziny w tej samej okolicy. Istnieje ryzyko zmian cen na przestrzeni paru lat, jednak czy jest to pewne ? Drugim celem zakupu nieruchomości jest cel inwestycyjny. Polega on na kupieniu mieszkania w celach zarobkowych i nie służy do spełnienia potrzeb bytowych. Tutaj aby podjąć decyzję czy to dobry czas na zakup mieszkania, lub ewentualnie kiedy będzie dogodny czas, należy przeliczyć potencjalną rentowność stopy zwrotu. Również w tej sytuacji wszystko zależy od wysokości środków własnych, oraz od parametrów kredytu. Idąc dalej, jeśli masz znacznie więcej gotówki niż wymaga tego zakup mieszkania na najem, zastanów się czy nie lepiej pobierać dochód pasywny, niż tracić wartość pieniędzy na skutek inflacji. Jeśli masz inne możliwości lokowania pieniędzy, wynikające z Twojej wiedzy i doświadczenia, może warto byłoby z nich korzystać, a mieszkanie kupić gdy jego cena na rynku będzie niższa.

Kiedy kupić mieszkanie? – Podsumowanie

Reasumując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy warto kupić nieruchomość. Na odpowiedź składają się takie czynniki jak cel zakupu mieszkania, oraz wysokość zgromadzonego kapitału na jego wartość. Przy wyborze lokalizacji ważna jest również lokalizacja, oraz inne uwarunkowania terenu. Zawsze należy szukać okazji na rynku nieruchomości, zwłaszcza gdy dysponujesz środkami własnymi na jej zakup. Po pierwsze możesz kupić nieruchomość szybko, co ceni właściciel, a po drugie nie dotyczy Cię wysokość stóp procentowych, oraz wyższe raty kredytów.

1 comment

 1. sajmon 12 sierpnia, 2022 at 10:29 Odpowiedz

  Nawet gdy ceny mieszkań w peaku sięgały blisko 10k za metr kwadratowy, ludzie wciąż je kupowali. Oznacza to nie mniej niż tyle, że ludzie mają na to pieniądze.
  To, czy warto kupić mieszkanie w danym momencie, zależy głównie od naszej sytuacji życiowej 🙂

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij