Lokata terminowa — poznaj wady i zalety

Chcesz oszczędzać bezpiecznie, zapewniając sobie stabilne i pewne zyski? Załóż lokatę termi-nową. W artykule wyjaśnimy, czym jest i jak działa. Podpowiemy także, jakie są jej najważniej-sze wady i zalety.

W okresie galopującej inflacji trzymane w skarbonce lub na nieoprocentowanym koncie bankowym oszczędności nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także — z miesiąca na miesiąc — tracą swoją wartość. Aby ochronić kapitał przed zgubnym wpływem spadku wartości, warto sięgnąć po nowoczesne instrumenty finansowe, która pozwolą pieniądzom zarabiać. Jednym z nich jest standardowa lokata terminowa.

Czym jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to składany w banku czasowy depozyt. Może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Jeśli umieścisz oszczędności na lokacie, bank wykorzysta je do udzielania kredytów. W zamian za możliwość dysponowania Twoim kapitałem wypłaci zysk w postaci odsetek. Dzięki stałemu oprocentowaniu już w momencie założenia lokaty będziesz mógł wyliczyć, ile zysku przyniosą Twoje pieniądze. Dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu cały zdeponowany kapitał (do równowartości 100 000 euro) jest chroniony.
W większości banków z powodzeniem założysz lokatę online — w systemie bankowości internetowej lub przez aplikację mobilną. Wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej, bez wychodzenia z domu.

Kto może założyć lokatę?

Lokatę terminową może założyć osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dokument tożsamości, numer PESEL i oszczędności. Minimalna kwota, jaką powinien dysponować, zależy od konkretnego banku i wynosi z reguły kilkaset złotych.

Wady i zalety lokaty terminowej

Oto 5 najważniejszych zalety lokaty terminowej

 

  1. Pełne bezpieczeństwo kapitału. Deponując pieniądze na lokacie, możesz być pewien, że nie stracisz swoich oszczędności. W przypadku niewypłacalności instytucji finansowej cały zdeponowany kapitał (do równowartości 100 000 euro) zwróci Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
  2. Możliwość wyliczenia kwoty zysku już na starcie. Jeśli wiesz już, na jak długo umieścisz swoje pieniądze na lokacie i ile wynosi wartość oprocentowania, już na starcie będziesz mógł wyliczyć, ile zysku przyniosą Twoje środki.
  3. Możliwość wygenerowania zysku bez wysiłku, starań i fachowej wiedzy z zakresu inwestowania. Aby zarabiać na lokacie, nie musisz mieć fachowej wiedzy z zakresu finansó Jedynym krokiem, który musisz wykonać, jest założenie depozytu i przelanie na niego swoich oszczędności.
  4. Ochrona oszczędności przed spadkiem wartości. Lokata jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie negatywnego wpływu inflacji na oszczędności. Jeśli nie chcesz, by za kilka lub kilkanaście miesięcy Twoje pieniądze były warte zdecydowanie mniej niż dziś, przekuj teorię w praktykę i załóż depozyt.
  5. Możliwość zdeponowania nawet niewielkiej kwoty. Każdy bank wskazuje minimalną kwotę, jaką możesz umieścić na lokacie. Zazwyczaj wynosi ona jedynie kilkaset złotych.

Czy lokata terminowa ma jakieś wady?

Dla wielu osób sporą wadą lokaty może być konieczność zamrożenia środków finansowych (i co za tym idzie: brak dostępu do nich) na cały okres trwania umowy. Choć wcześniejsze zerwanie lokaty jest możliwe, skutkuje utratą wszystkich lub zdecydowanej większości wypracowanych zysków. Warto jednak spojrzeć na tę konstrukcję z innej perspektywy. Jeśli masz skłonność do wydawania pieniędzy lekką ręką i uwielbiasz spontaniczne wydatki, wizja utraty zysków może być skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać. Zwłaszcza jeśli gromadzisz pieniądze na określony cel: wkład własny do wymarzonego M, upragnione auto czy zbudowanie porządnej poduszki finansowej.

Dlaczego warto założyć lokatę właśnie teraz?

Bezpośredni wpływ na wysokość oprocentowania lokat mają wartości stóp procentowych. Ze względu na fakt, że są one obecnie rekordowo wysokie, podąża za nimi także… wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie depozytów. Jeśli kiedykolwiek rozważałeś zdeponowanie środków na lokacie terminowej, możesz być pewien — to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij