Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego?

Zawierając z bankiem umowę o kredyt gotówkowy, otrzymujemy harmonogram spłat. Zwykle pożyczona kwota wraz z odsetkami i innymi kosztami kredytu dzielona jest przez wybraną liczbę miesięcy do spłaty. W ten sposób otrzymujemy wysokość comiesięcznej raty, którą musimy wpłacić w ustalonym terminie. Jednak może się zdarzyć, że dysponujemy większą kwotą wolnych środków i chcemy spłacić od razu całą pozostałą kwotę kredytu gotówkowego, która nam została do spłaty. Czy możemy tak zrobić? Oczywiście! Jak najbardziej możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Kredyt gotówkowy można spłacić w każdej chwili

Tutaj w zasadzie są dwie sytuacje, w których spłacamy pożyczone od banku środki wcześniej, niż przewiduje to zawarta umowa. Po pierwsze w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy o kredyt gotówkowy konsument może odstąpić od umowy. Warunkiem jest spłata pożyczonej kwoty oraz odsetek naliczonych za okres, w którym pożyczona kwota była w posiadaniu konsumenta, np. przy odstąpieniu po 7 dniach odsetki są naliczone za 7 dni. Zatem gdy weźmiemy kredyt, ale po kilku dniach okaże się, że jednak go nie potrzebowaliśmy, możemy odstąpić od umowy i zwrócić bankowi kapitał, jak i naliczone odsetki bez ponoszenia konsekwencji.

Po drugie możemy też wcześniej spłacić kredyt gotówkowy, który spłacaliśmy już jakiś czas. Może to być nawet po 15 dniach od zawarcia umowy albo po spłaceniu 22 z 24 rat ustanowionych do spłaty. Mamy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu w dowolnym momencie trwania umowy.

Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

To, czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca, można rozpatrywać przez pryzmat kosztów, jak i zarządzania domowymi finansami. Po prostu, jeśli wcześniej uregulujemy zobowiązanie, nie musimy się martwić, czy spłacimy kolejną ratę, skoro już spłaciliśmy przed terminem cały kredyt. Daje to nam komfort i sprawia, że możemy od nowa przeliczyć domowy budżet, już bez comiesięcznego obciążenia w postaci kolejnej raty do spłaty.

A co z kosztami? Biorąc każdy kredyt gotówkowy, trzeba się liczyć z tym, że spłacać będziemy zarówno pożyczony kapitał, jak i dodatkowe koszty, np. odsetki. Gdy spłacasz całość pożyczonej kwoty przed terminem, bank musimy przeliczyć jeszcze raz koszty związane z udzieleniem kredytu, w tym właśnie odsetki. Warto jednak pamiętać, że bank może pobrać dodatkową opłatę za spłacenie kredytu przed terminem. Informacje o jej wysokości znajdziemy w umowie o kredyt gotówkowy, którą zawarliśmy z bankiem.

W jaki sposób można dokonać wcześniejszej spłaty kredytu?

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jest łatwa. Warto jednak udać się do banku osobiście, aby wraz z pracownikiem dopełnić wszystkich formalności. Wbrew pozorom nie każdy bank wymaga złożenia wniosku o wcześniejszą spłatę, choć dla celów formalnych możemy zostać o to poproszeni. Najczęściej wystarczy po prostu przyjść osobiście do banku, aby dokonać wpłaty pozostałej kwoty.

Czy można spłacić kredyt przelewem? Jak najbardziej, można na wskazany dla nas numer rachunku bankowego do wpłaty rat kredytowych wpłacić całą pozostałą do spłaty kwotę jednorazowo. Jednakże, jeśli w umowie widnieje zapis o dodatkowych kosztach za wcześniejszą spłatę lub nie jesteśmy pewni, ile jeszcze pozostało do całkowitej spłaty, warto udać się do banku osobiście.

Co jest lepsze – nadpłata czy wcześniejsza spłata kredytu?

Oprócz wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu gotówkowego można dokonać też nadpłaty. Nadpłacanie polega na tym, że zamiast jednej raty, wpłacamy np. 2 raty w miesiącu. Płacimy zatem więcej w danym miesiącu, ale za to krócej będziemy spłacać kredyt. Również w wypadku nadpłaty możemy ją wnieść w dowolnym czasie spłacania kredytu. Przykładowo: możemy już przy pierwszej racie dokonać nadpłaty lub zrobić to na sam koniec okresu kredytowania i spłacić dwie ostatnie raty razem.

Nadpłata również sprawia, że gdy mamy więcej wolnych środków, możemy szybciej spłacić zobowiązanie w banku. Jednak nie musimy jej dokonywać co miesiąc. Jeśli mamy wolne środki, warto je jednak wykorzystać, aby szybciej uregulować swoje należności. Aczkolwiek nie musimy dokonywać ani jednej nadpłaty w czasie trwania umowy kredytowej. Jest to dodatkowa i dobrowolna opcja, z której mamy możliwość skorzystać.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła:

  1. https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych/artykul/673/jak-szybko-splacic-kredyt-gotowkowy
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/640940,kredyty-gotowkowe,jak-odstapic-od-umowy-pozyczki-lub-kredytu,1,1

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij