Poduszka finansowa

Poduszka finansowa – Czym jest? Jak ją zbudować?

Niejednokrotnie w gospodarstwie domowym narażeni jesteśmy na nieprzewidziane wydatki. Niekiedy spłata zobowiązań okaże się bardziej problematyczna, ze względu na utratę głównego źródła dochodów. W takich przypadkach konieczne jest wykorzystanie swoich oszczędności. Czym jest poduszka finansowa? W jaki sposób możemy ją zbudować? Dla kogo jest zalecana? Jaka powinna być jej wartość? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym wpisie, do którego przeczytania gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to nic innego jak oszczędności w gospodarstwie domowym, które pełnią funkcję zabezpieczenia w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Z praktycznego punktu widzenia są to pieniądze, które odkładane są do przysłowiowej „skarpety”. Ważne jest, że nie należy ich pod żadnych pozorem wydawać na bieżącą konsumpcję- wyjątkiem jest sytuacja, w której nie jesteśmy w stanie wygospodarować funduszy na absolutnie podstawowe potrzeby. Może się tak dziać w wyniku utraty pracy, czego konsekwencją jest tymczasowy brak środków do życia. Poduszkę finansową wykorzystuje się również, aby pokryć ewentualne szkody losowe, na które nie mieliśmy wpływu.

W jaki sposób możemy zbudować poduszkę finansową?

Istnieje wiele sposobów na to, by zbudować zabezpieczenie finansowe. Trudno jest jednak wskazać jedną metodę, która zawsze będzie optymalna. Każda z osób powinna znaleźć takie rozwiązanie, które będzie w danym przypadku najbardziej optymalne i skuteczne. Kluczowe jest jednak to, aby poduszka finansowa była budowana regularnie. Jedną z możliwości jest ustalenie comiesięcznej kwoty, która będzie odkładana pod koniec miesiąca. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się comiesięcznym dochodom i dopiero na tej podstawie określmy stawkę, która rzeczywiście będzie możliwa. Alternatywnym rozwiązaniem umożliwiającym zbudowanie poduszki finansowej są zróżnicowane inwestycje- wymagają one nieco większego doświadczenia w świecie finansów.

Dla kogo zalecana jest poduszka finansowa?

W praktyce właściwie każda osoba, która posiada własne mieszkanie, powinna posiadać poduszkę finansową. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć, w jaki sposób potoczą się nasze losy za kilka lat. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach- niestety sytuacja ekonomiczna zarówno w kraju, jak i na świecie nie jest pewna, dlatego też wszelkie zmiany mogą być dynamiczne i drastyczne. Nadwyżka finansowa zalecana jest osobom, które odpowiedzialne są za utrzymywanie dzieci, rodziców bądź współmałżonka.

Jaka powinna być wartość poduszki finansowej?

Dość często pojawiającym się pytaniem jest to, jaka wartość poduszki finansowej będzie najbardziej optymalna. Specjaliści w tym zakresie twierdzą, że odpowiednie zabezpieczenie powinno oscylować w granicach trzykrotności miesięcznych wydatków. Oczywiście im więcej funduszy jest dostępnych, tym lepiej dla posiadacza pieniędzy. Trzy miesiące to czas, po którym w większości przypadków jesteśmy w stanie stanąć na nogi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgromadzić środki, które umożliwią przeżycie nawet roku bez stabilnego źródła dochodów. Zupełnie naturalne jest, że im więcej pieniędzy odłożymy, tym bezpiecznej będziemy się czuli. Oczywiście wiąże się to z tym, że siła nabywcza pieniądza zmniejsza się. W praktyce oznacza to, że za tę samą kwotę w przyszłości będziemy w stanie kupić mniejszą ilość dóbr.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij