Zakupy za granicą

Zakupy przez Internet za granicą. O czym musisz pamiętać?

Każdy z nas obecnie korzysta z możliwości robienia zakupów online. Nie oszukujmy się, jest to sposób na wygodne i szybkie uzupełnienie zapasów lub po prostu na zakup czegoś, co się nam wyjątkowo podoba. Obecnie zakupy online dały nam również możliwość nabywania produktów ze sklepów zagranicznych. Jednocześnie zakupy przez Internet za granicą są również nafaszerowane pułapkami, w które każdy z nas może bardzo łatwo się zaplątać. Wobec tego o czym warto pamiętać robiąc zakupy przez Internet w zagranicznych sklepach?

Zakupy w zagranicznych sklepach przez Internet- czy rzeczywiście są tańsze?

Każdy z nas robi zakupy w sklepach internetowych z prostego powodu- mają to być zakupy o wiele tańsze i mniej bolesne dla naszego konta bankowego. Jednocześnie bardzo kusząco w zagranicznych sklepach internetowych prezentują się ceny typu: 1$ czy 3$. W tym momencie zapala się dla nas zielone światło i z prędkością błyskawicy rejestrujemy nasze karty kredytowe. W ten prosty sposób wpadamy właśnie w pierwszą pułapkę robienia zagranicznych zakupów internetowych. Nie da się bowiem ukryć, że niskie ceny działają na nas jak magnes. Wówczas wkładamy do wirtualnego koszyka praktycznie wszystko to, na co mamy ochotę i bez zastanowienia wpisujemy również pin do naszej karty kredytowej. W tym momencie warto się jednak zatrzymać i uświadomić sobie, że:

  • zagraniczne zakupy w sklepach internetowych są związane z płatnością w innej walucie;
  • przewalutowanie bankowe jest zwykle o wiele mniej korzystne dla płacącego;
  • jeśli nie mamy konta walutowego, możemy spodziewać się dodatkowego obciążenia na naszym koncie.

W taki sposób, z pozoru o wiele tańsze zakupy w zagranicznym sklepie internetowym, staja się dla nas o wiele większym wydatkiem niż ten, który musielibyśmy ponieść kupując te same produkty w rodzimym sklepie. Warto więc pamiętać o tym, że przewalutowanie zwykle oznacza dla płacącego dość spore straty- oczywiście o ile nie jesteśmy posiadaczami konta walutowego.

Czy dostawa zwolniona jest z opłaty celnej?

Kolejną kwestią na jaką warto zwrócić uwagę, są oczywiście opłaty celne. Zwykle robiąc zakupy w zagranicznym sklepie internetowym, całkowicie zapominamy o ich istnieniu. Prawdą jest jak najbardziej to, że opłaty celne są pobierane jedynie od konkretnej wartości produktów. Wobec tego, jeśli robimy niewielkie zakupy dla siebie, to oczywiście nie musimy się tym przejmować. Niemniej jednak kiedy kupujemy różnego rodzaju sprzęty czy wyjątkowe gadżety, których wartość przekracza pewien pułap, to o wiele lepiej będzie jeśli zainteresujemy się wspomnianą już kwestią opłat celnych. Zwykle taka odpowiedzialność powinna spoczywać na sprzedawcach, jednak nie każdy się z niej wywiązuje. Wówczas do domu może przyjść nam dość nieprzyjemny list, z figurującą na nim solidną kwotą do zapłaty. Dzięki temu zakupy w zagranicznym sklepie przez Internet, z pewnością nie będą zaliczać się do najtańszych i najmniej problematycznych.

Czy dostawa jest aby rejestrowana?

W przypadku robienia zagranicznych zakupów przez Internet, musimy także pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na sposób dostawy. Głównie chodzi tu o to, czy przesyłka będzie rejestrowana. W ten sposób zabezpieczymy się przed nieuczciwym sprzedawcą, który może jej po prostu nie wysłać, a i tak cieszyć się naszymi pieniędzmi. Pamiętajmy więc, by zawsze ubiegać się o tzw. tracking number, który pomoże nam śledzić miejsce pobytu przesyłki i terminowość jej dostawy. Jest to jedna z ważniejszych kwestii w przypadku każdych zakupów online.

1 comment

  1. patrycja.michalczewska 12 sierpnia, 2022 at 10:24 Odpowiedz

    Od wielu lat robię zakupy na Aliexpress, Ebayu czy Alibabie i nigdy nie spotkałam się z żadnym większym problemem. Jedynie od jakiegoś czasu częściej jest narzucane cło, ale mimo wszystko i tak można kupić wiele rzeczy taniej niż w Polsce.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij