Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób ją zwiększyć, aby podnieść szanse na otrzymanie kredytu? Poznaj sprawdzone i skuteczne metody!

Zdolność kredytowa i kredyt przez internet

Zanim wskażemy sposoby, które mogą Ci pomóc w zwiększeniu zdolności kredytowej, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czy właściwie ona jest. Otóż zdolność kredytowa to nic innego jak sytuacja finansowa kredytobiorcy w momencie składania wniosku o zobowiązanie. Zależnie od rodzaju kredytu i oczekiwanej kwoty procedura sprawdzenia zdolności kredytowej może się nieco różnić – przy wyższych kwotach wymaganych jest więcej dokumentów, a analiza sytuacji finansowej jest głębsza. Ujmując zatem krótko, zdolność kredytowa to po prostu potwierdzenie tego, że kredytobiorca jest zdolny do spłacenia zaciągniętego zobowiązania. Na zdolność kredytową wpływają takie czynniki jak:

  • wysokość miesięcznego wynagrodzenia,

  • źródło lub źródła dochodów,

  • wykonywany zawód,

  • systematyczność uzyskiwania dochodów,

  • liczba osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,

  • wysokość zobowiązań obciążających w każdym miesiącu potencjalnego kredytobiorcę.

Warto też dodać, że w wielu bankach możesz zaciągnąć kredyt przez internet. To bardzo wygodne rozwiązanie – aby aplikować o uzyskanie zobowiązania, nie musisz nawet wychodzić z domu. Oczywiście szczegółowe procedury mogą się nieco różnić zależnie od banku oraz rodzaju kredytu, nie ulega jednak wątpliwości, że to komfortowy sposób na kredyt dla osób, które nie mają czasu na wizytę w placówce lub potrzebują szybko poprawić swoją sytuację finansową. W przypadku kredytów gotówkowych decyzja na udzielenie kredytuudzielenie kredytukredytowa podejmowana jest zwykle tego samego dnia.

Jak budować zdolność kredytową?

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że na budowanie Twojej zdolności kredytowej wpływa cała Twoja historia kredytowa, a nie tylko tygodnie czy miesiące poprzedzające złożenie wniosku o kredyt. Dlatego warto mieć to na uwadze, planując kluczowe decyzje finansowe. Co zatem zrobić, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową? Naturalnie najlepszym i najskuteczniejszym sposobem wydaje się zwiększenie swoich dochodów. Zdecydowanie łatwiej powiedzieć, niż zrobić – w końcu podwyżki nie otrzymuje się z dnia na dzień, a poprawa kwalifikacji zawodowych zajmuje sporo czasu. Jeżeli jednak prowadzisz działalność gospodarczą, możesz w pewien sposób poradzić sobie z tym problemem, np. przesuwając niektóre koszty w czasie. Kiedy odłożysz większe wydatki na później, w oczach banku Twoja zdolność kredytowa będzie prezentowała się bardziej okazale.

Kolejny krok to zadbanie o Twoją zdolność kredytową – jak wspominaliśmy, pracujesz na nią przez cały czas. Na czym to polega? Wszystkie swoje zobowiązania spłacaj terminowo i w całości, a jeśli to możliwe, to nawet przed czasem. Bank Twoją historię kredytową sprawdzi w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Niektórzy polecają nawet specjalne kupowanie sprzętów na raty, aby następnie móc je terminowo spłacać.

Czy karta kredytowa może być pomocna w uzyskaniu kredytu i zwiększeniu Twojej zdolności kredytowej? Wbrew pozorom sprawa nie jest tak oczywista, gdyż karta kredytowa czy limit na koncie mogą teoretycznie osłabiać zdolność. W końcu te produkty także widnieją w rejestrze Biura Informacji Kredytowej jako „otwarte rachunki”. Oznacza to, że w oczach banku w każdej chwili możesz z tego produktu skorzystać i jednocześnie obniżyć swój dochód netto. Naturalnie zdolność kredytową obniża również karta kredytowa z niespłaconym limitem.

Sposobów na poprawę swojej zdolności kredytowej jest znacznie więcej. Może zobowiązanie lepiej zaciągnąć ze swoim partnerem lub partnerką? A może właśnie samodzielnie, jeśli wspólne zaciąganie kredytu okaże się niekorzystne? Przy kredytach hipotecznych zaleca się również wnoszenie możliwie najwyższego wkładu własnego.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/jak-zwiekszyc-zdolnosc-kredytowa-siedem-prostych-i-nieoczywistych-sposobow/gkqtw7v

  2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/jak-zwiekszyc-szanse-na-otrzymanie-kredytu-hipotecznego/7erd5zc

  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/8605,kredyty-hipoteczne,jak-zwiekszyc-zdolnosc-kredytowa—11-skutecznych-sposobow-na-poprawe-zdolnosci,1,1

  4. https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-zwiekszyc-swoje-szanse-na-kredyt,55,0,2430007

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij